Vicor Corporation VE-24W-CU-B1
VE-24W-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24W-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VE-24W-CU-B1.pdf
Availability of VE-24W-CU-B1
QUANTITY
VE-24W-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24W-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24W-CU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24W-CU-B1
Related LinksVE-24W, VE-24W-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24W-CU-B1 Details Description
Related parts for VE-24W-CU-B1
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 150MSPS 40-QFN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
HOLD DOWN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
TEST LEAD STACK BANANA 36" GREEN datasheet.pdf