Rohm Semiconductor MCR10EZHF5363
MCR10EZHF5363 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5363
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5363.pdf
Availability of MCR10EZHF5363
QUANTITY
MCR10EZHF5363 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5363
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5363
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5363
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5363 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5363 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5363
DIP CABLE - HDM16S/AE16G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8TDFN datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 18A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf