Rohm Semiconductor MCR10EZHF6192
MCR10EZHF6192 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6192
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6192.pdf
Availability of MCR10EZHF6192
QUANTITY
MCR10EZHF6192 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6192
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6192
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6192
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6192 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6192 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6192
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.23MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH datasheet.pdf
15UF 450V 15X30MM 85C 20000H datasheet.pdf