Rohm Semiconductor MCR10EZHF6981
MCR10EZHF6981 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6981
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6981.pdf
Availability of MCR10EZHF6981
QUANTITY
MCR10EZHF6981 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6981
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6981
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6981
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6981 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6981 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6981
CONN PLUG 24POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC OSC XTAL 212.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 55V 4.7/3.4A 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 23A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf