Rohm Semiconductor MCR10EZHF7153
MCR10EZHF7153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF7153
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF7153.pdf
Availability of MCR10EZHF7153
QUANTITY
MCR10EZHF7153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF7153
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF7153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF7153
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF7153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF7153 Details Description
Related parts for MCR10EZHF7153
FIXED IND 47UH 590MA 410 MOHM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 80A 600V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf