Murata Electronics North America RCER72A153K0K1H03B
RCER72A153K0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER72A153K0K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER72A153K0K1H03B.pdf
Availability of RCER72A153K0K1H03B
QUANTITY
RCER72A153K0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER72A153K0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER72A153K0K1H03B
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER72A153K0K1H03B
Related LinksRCER72A15, RCER72A153K0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER72A153K0K1H03B Details Description
Related parts for RCER72A153K0K1H03B
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 34 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH datasheet.pdf