Rohm Semiconductor MCR10EZHF7503
MCR10EZHF7503 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF7503
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF7503.pdf
Availability of MCR10EZHF7503
QUANTITY
MCR10EZHF7503 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF7503
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF7503
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)