Rohm Semiconductor MCR10EZHF8060
MCR10EZHF8060 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8060
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8060.pdf
Availability of MCR10EZHF8060
QUANTITY
MCR10EZHF8060 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8060
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8060
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8060
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8060 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8060 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8060
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.8V 6SON datasheet.pdf
IC FPGA 452 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM C 6V datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A 600V DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf