Rohm Semiconductor MCR10EZHF8453
MCR10EZHF8453 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8453
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8453.pdf
Availability of MCR10EZHF8453
QUANTITY
MCR10EZHF8453 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8453
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8453
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8453
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8453 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8453 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8453
Connector Receptacle 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf