TDK Corporation CGA2B2X5R1C683M050BA
CGA2B2X5R1C683M050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X5R1C683M050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X5R1C683M050BA.pdf
Availability of CGA2B2X5R1C683M050BA
QUANTITY
CGA2B2X5R1C683M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X5R1C683M050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X5R1C683M050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X5R1C683M050BA
Related LinksCGA2B2X5R1, CGA2B2X5R1C683M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X5R1C683M050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X5R1C683M050BA
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 14" 2S FIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNT SZ16B datasheet.pdf
1 2" SNAP MOUNT datasheet.pdf