Vishay/Dale RNC55H5390BSB14
RNC55H5390BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5390BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 539 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5390BSB14.pdf
Availability of RNC55H5390BSB14
QUANTITY
RNC55H5390BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5390BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5390BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)539
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5390BSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5390BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5390BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5390BSB14
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 5000V 400A CHA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS R/A SDL PCB AU datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER BP 5ROW GUIDE & POLAR MOD datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE GRN 48 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE PIN datasheet.pdf