Rohm Semiconductor ESR18EZPF4022
ESR18EZPF4022 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF4022
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF4022.pdf
Availability of ESR18EZPF4022
QUANTITY
ESR18EZPF4022 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF4022
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF4022
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF4022
Related LinksESR18E, ESR18EZPF4022 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF4022 Details Description
Related parts for ESR18EZPF4022
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IBUTTON EEPROM 1KBit F3 datasheet.pdf
COVER 2-TYPE FR 505 ISG datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DUAL ACCESS BASE datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 16MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf