Rohm Semiconductor MCR10EZHF8870
MCR10EZHF8870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8870
Brief Description
RES SMD 887 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8870.pdf
Availability of MCR10EZHF8870
QUANTITY
MCR10EZHF8870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8870
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8870
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8870 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8870
BATT PK 4.5V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
1 3/4" SUPER DUTY BLACK 25' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1.5UF 35V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 8 150' TONA datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf