Rohm Semiconductor MCR10EZHF8871
MCR10EZHF8871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8871
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8871.pdf
Availability of MCR10EZHF8871
QUANTITY
MCR10EZHF8871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8871
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8871
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8871 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8871
SOCKET HEX 3MM 6.00" datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 3.2GBPS SOT560 datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 40A SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 33/8MM-48" datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
T STRIP 24-13 12PS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf