Rohm Semiconductor MCR10EZHF8872
MCR10EZHF8872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8872
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8872.pdf
Availability of MCR10EZHF8872
QUANTITY
MCR10EZHF8872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8872
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8872
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8872 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8872
IC VIDEO FRONT END AMP 24-QSOP datasheet.pdf
HEX NUT 0.305" NYLON 6-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf