Rohm Semiconductor MCR10EZHF9760
MCR10EZHF9760 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF9760
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF9760.pdf
Availability of MCR10EZHF9760
QUANTITY
MCR10EZHF9760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF9760
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF9760
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF9760
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF9760 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF9760 Details Description
Related parts for MCR10EZHF9760
CRIMP TOOL HDM-20 CONN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 300A POWIR 62 datasheet.pdf
2 X 5 CONNECTOR SUB-ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf