Vicor Corporation V375B48T200BS2
V375B48T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48T200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V375B48T200BS2.pdf
Availability of V375B48T200BS2
QUANTITY
V375B48T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48T200BS2
Internal Part NumberEIS-V375B48T200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48T200BS2
Related LinksV375B48, V375B48T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48T200BS2 Details Description
Related parts for V375B48T200BS2
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN 8POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO204AC datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf