Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453537R705T9L
Y1453537R705T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453537R705T9L
Brief Description
RES 537.705 OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y1453537R705T9L.pdf
Availability of Y1453537R705T9L
QUANTITY
Y1453537R705T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453537R705T9L
Internal Part NumberEIS-Y1453537R705T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)537.705
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453537R705T9L
Y1453537R705T9L Details Description
Related parts for Y1453537R705T9L
BOARD PROTOTYPING W/C8051F310 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE CARD DL 120POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
LED AMST-UYBJ WM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 1.5K OHM 13SIP datasheet.pdf