Rohm Semiconductor MCR10EZHF9760
MCR10EZHF9760 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF9760
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF9760.pdf
Availability of MCR10EZHF9760
QUANTITY
MCR10EZHF9760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF9760
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF9760
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF9760
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF9760 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF9760 Details Description
Related parts for MCR10EZHF9760
TOUCHSCREEN 15.1" RS-232 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 50V 1.2A TO-226 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG 14POS .100 SINGLE VER H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" .50MM 8POS datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE RED 56K FLAT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf