Vishay/Dale RN55E9533DBSL
RN55E9533DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9533DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9533DBSL.pdf
Availability of RN55E9533DBSL
QUANTITY
RN55E9533DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9533DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9533DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9533DBSL
Related LinksRN55E9, RN55E9533DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9533DBSL Details Description
Related parts for RN55E9533DBSL
RES SMD 5.36KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 100K OHM 25W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 400V GBPC-W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf