Rohm Semiconductor MCR10EZHFL1R60
MCR10EZHFL1R60 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL1R60
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL1R60.pdf
Availability of MCR10EZHFL1R60
QUANTITY
MCR10EZHFL1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL1R60
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL1R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL1R60
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL1R60 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL1R60 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL1R60
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 16TSSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
INSULATING SNAP ON TO-3 COVER datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORIZ 1A N/C PPS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf