Rohm Semiconductor MCR10EZHFL3R00
MCR10EZHFL3R00 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL3R00
Brief Description
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL3R00.pdf
Availability of MCR10EZHFL3R00
QUANTITY
MCR10EZHFL3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL3R00
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL3R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL3R00
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL3R00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL3R00 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL3R00
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GL/W SN datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf