Rohm Semiconductor MCR10EZHFL6R20
MCR10EZHFL6R20 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL6R20
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL6R20.pdf
Availability of MCR10EZHFL6R20
QUANTITY
MCR10EZHFL6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL6R20
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL6R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL6R20
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL6R20 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL6R20 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL6R20
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CHARGER LI+ SNGL 10-UMAX datasheet.pdf
DEBUGGER J-LINK JTAG datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf