Rohm Semiconductor MCR10EZHFLR390
MCR10EZHFLR390 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFLR390
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFLR390.pdf
Availability of MCR10EZHFLR390
QUANTITY
MCR10EZHFLR390 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFLR390
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFLR390
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFLR390
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFLR390 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFLR390 Details Description
Related parts for MCR10EZHFLR390
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240FBDIMM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf