Rohm Semiconductor MCR10EZHJ160
MCR10EZHJ160 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ160
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ160.pdf
Availability of MCR10EZHJ160
QUANTITY
MCR10EZHJ160 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ160
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ160
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ160 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ160
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 5V datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 134 50/CD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN SQ MOUNTING FLANGE SZ 21 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SCR 1200V 610A A-PUK datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf