Rohm Semiconductor MCR10EZHJ515
MCR10EZHJ515 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ515
Brief Description
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ515.pdf
Availability of MCR10EZHJ515
QUANTITY
MCR10EZHJ515 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ515
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ515
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ515
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ515 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ515 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ515
IC CODE HOP ENCOD/TRNSPOND 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 3W 510 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LINEAR MOTOR AXIS 2126 MM MAX datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 20' YL datasheet.pdf
1X6 QSFP KIT ASSY SQR LP, NETWOR datasheet.pdf
CUT OFF ANVIL datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A datasheet.pdf