Rohm Semiconductor MCR10EZPF1183
MCR10EZPF1183 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1183
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1183.pdf
Availability of MCR10EZPF1183
QUANTITY
MCR10EZPF1183 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1183
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1183
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1183
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1183 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1183
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 3" WIDTH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONTACT BUSS 6 PAIR GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE N-MMCX JACK 6GHZ 30CM datasheet.pdf