Rohm Semiconductor MCR10EZPF1200
MCR10EZPF1200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1200
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1200.pdf
Availability of MCR10EZPF1200
QUANTITY
MCR10EZPF1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1200
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1200
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1200 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1200
8 OHM 0.3W 36MM ROUND SPEAKER datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf