Rohm Semiconductor MCR10EZPF1373
MCR10EZPF1373 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1373
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1373.pdf
Availability of MCR10EZPF1373
QUANTITY
MCR10EZPF1373 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1373
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1373
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1373
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1373 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1373 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1373
IC VOLT DET N-CH OD 2.1V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL-RED datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
BAG 4X12" MOISTURE BARRIER 1=1EA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf