Vishay/Dale RNC55J2642BSRSL
RNC55J2642BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2642BSRSL
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2642BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2642BSRSL
QUANTITY
RNC55J2642BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2642BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2642BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2642BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2642BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2642BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2642BSRSL
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENS ACCELEROMETER 3AXIS 14LGA datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16MSOP datasheet.pdf
CHAIN BRIDGE 1POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf