Rohm Semiconductor MCR10EZPF1400
MCR10EZPF1400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1400
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1400.pdf
Availability of MCR10EZPF1400
QUANTITY
MCR10EZPF1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1400
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1400
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1400
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1400 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1400
RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.12A SC82AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL 3-STATE 20-SOIC datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 33.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf