Rohm Semiconductor MCR10EZPF16R5
MCR10EZPF16R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF16R5
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF16R5.pdf
Availability of MCR10EZPF16R5
QUANTITY
MCR10EZPF16R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF16R5
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF16R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF16R5
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF16R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF16R5 Details Description
Related parts for MCR10EZPF16R5
CONN FPC 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2A 69 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 15X3MM VAPO 3VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf