Rohm Semiconductor MCR10EZPF16R9
MCR10EZPF16R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF16R9
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF16R9.pdf
Availability of MCR10EZPF16R9
QUANTITY
MCR10EZPF16R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF16R9
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF16R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF16R9
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF16R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF16R9 Details Description
Related parts for MCR10EZPF16R9
CABLE GLAND HDC KVT 63-4 GRAY datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 90.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 4POS 6' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf