Rohm Semiconductor MCR10EZPF1780
MCR10EZPF1780 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1780
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1780.pdf
Availability of MCR10EZPF1780
QUANTITY
MCR10EZPF1780 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1780
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1780
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1780
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1780 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1780 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1780
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 100 POS PCB datasheet.pdf