Rohm Semiconductor MCR10EZPF2000
MCR10EZPF2000 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2000.pdf
Availability of MCR10EZPF2000
QUANTITY
MCR10EZPF2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2000
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2000
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2000 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2000 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2000
SCR DBL HISCR 1400V 140A INTAPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 13.3A IPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 6POS 12' datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/135 1.5 BK datasheet.pdf
SGE1510-2-0190A-1500C datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 10W DO213AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf