Rohm Semiconductor MCR10EZPF2151
MCR10EZPF2151 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2151
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2151.pdf
Availability of MCR10EZPF2151
QUANTITY
MCR10EZPF2151 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2151
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2151
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2151
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2151 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2151
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TOP1.5GS 06/180 7.62 OG EEXE datasheet.pdf
OSC XO 37.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
ACS 600V CC POWR-SAFE 30A IND 2 datasheet.pdf