Rohm Semiconductor MCR10EZPF2260
MCR10EZPF2260 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2260
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2260.pdf
Availability of MCR10EZPF2260
QUANTITY
MCR10EZPF2260 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2260
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2260
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2260
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2260 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2260 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2260
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 3:8 LINE DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG PINK 500' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf