Rohm Semiconductor MCR10EZPF2613
MCR10EZPF2613 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2613
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2613.pdf
Availability of MCR10EZPF2613
QUANTITY
MCR10EZPF2613 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2613
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2613
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2613
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2613 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2613 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2613
RES ARRAY 7 RES 82K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf