Rohm Semiconductor MCR10EZPF2613
MCR10EZPF2613 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2613
Brief Description
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2613.pdf
Availability of MCR10EZPF2613
QUANTITY
MCR10EZPF2613 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2613
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2613
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2613
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2613 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2613 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2613
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 8SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP 220V BIDIR 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
I/O MODULE 6 ANALOG 6 SOLID ST datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf