Rohm Semiconductor MCR10EZPF2671
MCR10EZPF2671 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2671
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2671.pdf
Availability of MCR10EZPF2671
QUANTITY
MCR10EZPF2671 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2671
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2671
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2671
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2671 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2671 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2671
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL NB4N121 FANOUT BUFFER datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 93MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 34.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf