AVX Corporation 18123A103KAT2A
18123A103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18123A103KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 1812
Datasheet Download
18123A103KAT2A.pdf
Availability of 18123A103KAT2A
QUANTITY
18123A103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18123A103KAT2A
Internal Part NumberEIS-18123A103KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18123A103KAT2A
Related Links18123A1, 18123A103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18123A103KAT2A Details Description
Related parts for 18123A103KAT2A
FIXED IND 330UH 137MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN MALE HOUSING 2PIN #16 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HDM BP GP B ST3.5 30 SAU GF datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 52MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf