Rohm Semiconductor MCR10EZPF3902
MCR10EZPF3902 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3902
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3902.pdf
Availability of MCR10EZPF3902
QUANTITY
MCR10EZPF3902 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3902
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3902
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3902
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3902 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3902 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3902
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-BGA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO PCMT 10W 300V datasheet.pdf