Rohm Semiconductor MCR10EZPF44R2
MCR10EZPF44R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF44R2
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF44R2.pdf
Availability of MCR10EZPF44R2
QUANTITY
MCR10EZPF44R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF44R2
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF44R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF44R2
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF44R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF44R2 Details Description
Related parts for MCR10EZPF44R2
CONN TAB 18-22AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF14A/AF14/AFE14T datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 80V TO-263AB datasheet.pdf