AVX Corporation 06032C271KAT2A
06032C271KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032C271KAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
06032C271KAT2A.pdf
Availability of 06032C271KAT2A
QUANTITY
06032C271KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032C271KAT2A
Internal Part NumberEIS-06032C271KAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032C271KAT2A
Related Links06032C2, 06032C271KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032C271KAT2A Details Description
Related parts for 06032C271KAT2A
LABEL MOISTURE SENS 3X3 250 ROLL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.7A DPAK datasheet.pdf
MOD EFP 3UX3.05 FOR 4.5X9.6 PCB datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
CRYSTAL 50MHZ 18PF SMD datasheet.pdf