Rohm Semiconductor MCR10EZPF4640
MCR10EZPF4640 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF4640
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF4640.pdf
Availability of MCR10EZPF4640
QUANTITY
MCR10EZPF4640 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF4640
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF4640
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF4640
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF4640 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF4640 Details Description
Related parts for MCR10EZPF4640
RES ARRAY 13 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 110POS .050 GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 24V 5MM GRN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 200A DIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 9A MED datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf