Rohm Semiconductor MCR10EZPF47R0
MCR10EZPF47R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF47R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF47R0.pdf
Availability of MCR10EZPF47R0
QUANTITY
MCR10EZPF47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF47R0
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF47R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF47R0
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF47R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF47R0 Details Description
Related parts for MCR10EZPF47R0
FILTER LINE 2MH 8A VERTICAL datasheet.pdf
FLOOR GUARD MULT WIRES IVRY 50' datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V SL RADIAL datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
DVI_D(M) TO HDMI SL CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf