Rohm Semiconductor MCR10EZPF4993
MCR10EZPF4993 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF4993
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF4993.pdf
Availability of MCR10EZPF4993
QUANTITY
MCR10EZPF4993 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF4993
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF4993
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF4993
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF4993 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF4993 Details Description
Related parts for MCR10EZPF4993
IC PHOTOTRANS IR 880NM BLACK 3MM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.1V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
SCREEN AMBER ROUND datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf