Rohm Semiconductor MCR10EZPF5361
MCR10EZPF5361 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5361
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5361.pdf
Availability of MCR10EZPF5361
QUANTITY
MCR10EZPF5361 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5361
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5361
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5361
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5361 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5361 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5361
DIODE MODULE 35V 240A HALF-PAK datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR FORCE/PRES 0-25PSIG 10VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LENS LXP RECTANGULAR XR-E datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf