Stackpole Electronics Inc. WW4JT150R
WW4JT150R picture photo
Mfg. Part Number
WW4JT150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW4JT150R.pdf
Availability of WW4JT150R
QUANTITY
WW4JT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW4JT150R
Internal Part NumberEIS-WW4JT150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW4JT150R
Related LinksWW4J, WW4JT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW4JT150R Details Description
Related parts for WW4JT150R
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CTLR PWM DUAL IMVP-6.5 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf