Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF2741X
ERJ-2RKF2741X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF2741X
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF2741X.pdf
Availability of ERJ-2RKF2741X
QUANTITY
ERJ-2RKF2741X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF2741X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF2741X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF2741X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF2741X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF2741X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF2741X
CONN SOCKET 15.5 AWG CRIMP SIVER datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ5 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MBXLPANELMTSTLCABLERECHSG4P datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M YELLOW 6' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf